Poslanci neumožnili ženám, které nežijí v manželství, možnost samostatně podstoupit umělé oplodnění s použitím spermatu anonymního dárce. Nejostřeji proti byla místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková. „Právo na dítě nepatří mezi základní lidská práva,“ prohlásila, než poslanci návrh odmítli.
„Nejedná se o zákon zdravotnický, ale etický, lidskoprávní,“ řekla také Chalánková. Ona sama chtěla naopak omezit maximální počet lidských embryí, která je možné vytvořit ze zárodečných buněk jednoho anonymního dárce, a zavedení oddělené a omezeně přístupné evidence údajů o anonymním dárci. Dítě má podle ní právo znát oba své rodiče. Ani Chalánková ale neuspěla.
S návrhem, aby mohla umělé oplodnění podstoupit žena, která nesetrvává „v právoplatně uzavřeném manželském svazku a pokud tuto zdravotní službu hodlá podstoupit samostatně, s použitím spermatu anonymního dárce“, přišel sociální demokrat František Adámek.
„Stojím si za návrhem, jak byl napsán. Bavíme se o léčbě neplodnosti,“ bránil svůj návrh před kritikou konzervativních poslanců poslanec Adámek.
Pro jeho návrh ale nakonec bylo jen 40 ze 153 přítomných poslanců.
0 komentářů