flexile-white-logo

Chartisté vyzývají premiéra, aby se zastal čínského disidenta. Sobotka mlčí

Na sklonku minulého týdne vyzvalo 150 signatářů Charty 77 premiéra Bohuslava Sobotky, aby se zasadil o propuštění čínského disidenta Liou Siao-po na svobodu. Premiér navzdory opakovaným výzvám Deníku Referendum na dopis nereaguje.

Signatáři dokumentu premiéra v dopise upozorňují na případ Liou Siao-po, který byl v roce 2008 dva dny před zveřejněním Charty 08 zatčen a držen na neznámém místě. „25. prosince 2009 byl odsouzen na jedenáct let do vězení za podněcování k podvracení státní moci. Nyní je držen ve vězení Jinzhou v provincii Liaoning,“ píše se v dokumentu.

„Vážený pane premiére, prosíme Vás i další členy vlády, zasaďte se o propuštění pana Liou Siao-po na svobodu. I pouhý veřejný projev zájmu o jeho osud bude pro něj znamenat velké povzbuzení. Pro českou veřejnost to bude dokladem, že své prohlášení myslíte vážně,“ uzavírají signatáři dopisu, mezi něž patří například Dana Němcová, Vlasta Chramostová, Jiřina Šiklová, Ladislav Hejdánek nebo Radim Palouš.

Dopis je reakcí na to, že se Sobotkova vláda na začátku ledna přihlásila při příležitosti čtyřicátého výročí Charty 77 k jejímu odkazu. A signatáři dopisu po Sobotkovi vlastně požadují, aby zájem o lidská práva doprovodil také konkrétními činy. „Charta 77 dokázala čelit v období komunistického režimu masivním represím zejména díky zájmu zahraniční veřejnosti,“ připomínají autoři dokumentu.

A pokračují: „Jistě, vážený pane premiére, pochopíte, že pro nás, kteří jsme díky zahraničnímu zájmu dokázali represím komunistického režimu čelit, z toho plyne mravní závazek projevovat zájem o lidi, kteří jsou kdekoli ve světě v situaci podobné té, v níž jsme bývali i my. Upozorňujeme Vás, že přihlášením se k tradicím Charty 77 jste i Vy, spolu s Vládou České republiky, přijal stejný mravní závazek. Záleží nyní jen na Vás, zda tomuto závazku dostojíte.“

Více viz http://denikreferendum.cz/clanek/24535-chartiste-vyzyvaji-premiera-aby-se-zastal-cinskeho-disidenta-sobotka-mlci

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky