Ministerstvo je v případech mnoha podaných žádostí nečinné, což souvisí zejména s nízkou personální připraveností na rozhodování o odškodnění žadatelek. Pokud ve Vašem případě hrozí, že může prodlením dojít ke zmaření účelu odškodňovacího řízení, můžete využít níže připravené vzory žádostí o vydání opatření proti nečinnosti ministerstva (při rozhodování v prvním stupni) nebo ministra (při rozhodování o rozkladu, tedy opravném prostředku proti rozhodnutí ministra)
Zde je možné stáhnout žádost o vydání opatření proti nečinnosti ministerstva.
Zde je možné stáhnout žádost o vydání opatření proti nečinnosti ministra.
V průběhu řízení je také velmi vhodné aktivně projevit svou připravenost poskytnout součinnost. Je pochopitelné, že s ohledem na specifičnost problematiky (ať už jde o citlivost věci či časovou vzdálenost klíčových událostí) nemusí mít žadatel jasnou představu o tom, co má a může žadatelka navrhnout jako důkaz. Ministerstvo musí (i s ohledem na aktuální judikaturu) dostát své povinnosti přiměřeně žadatele poučit. Je mimo jiné povinno bez dalšího vyzývat žadatele a žadatelky k doložení dalších důkazu. Pro účely případného soudního řízení může být nicméně ku prospěchu o toto poučení výslovně požádat. Hypoteticky může tato žádost napomoci předejití soudnímu řízení.
Zde je možné stáhnout žádost o součinnost správního orgánu poskytnutím přiměřeného poučení.
Pokud jste podali žádost o vydání opatření proti nečinnosti ministerstva či ministra a stále marně čekáte, můžete se dále bránit žalobou proti nečinnosti správních orgánů. Lhůta na podání této žaloby, která je rovněž osvobozena od poplatků, však běží pouze po dobu jednoho roku ode dne, kdy mělo ministerstvo o Vaši žádosti o odškodnění rozhodnout.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů