flexile-white-logo

Jiří Černý je novým členem Kolegia expertů pro výkon rozsudků Evropského soudu pro lidská práva

Novým členem Kolegia expertů pro výkon rozsudků Evropského soudu pro lidská práva, se coby zástupce Českého helsinského výboru, stal Jiří Černý, nový právník naší organizace.

V úterý 15. listopadu 2022 se na půdě Ministerstva spravedlnosti konalo zasedání shora nadepsaného kolegia. 

Český helsinský výbor byl přítomen. Reprezentoval jej Jiří Černý.

O kolegiu
Kolegium expertů pro výkon rozsudků Evropského soudu pro lidská práva  je poradním orgánem vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před štrasburským soudem. Jedná se o „unikátní orgán složený ze zástupců všech ministerstev, vrcholných soudů, poslanecké sněmovny i senátu, kanceláře veřejného ochránce práv, Nejvyššího státního zastupitelství, expertů z občanské společnosti, právnických fakult i zástupců nevládních organizací.“ (Srov. zde, kde také najdete podrobnější informace o kolegiu a obsahu právě proběhlého podzimního jednání dne 15.11.2022  https://zkrc.cz/oys7i )

Jsme rádi, že Český helsinský výbor si obhájil odbornou úroveň a  bude jako mezinárodní nevládní organizace dohlížet v kolegiu na naplňování lidských práv v zemi, mimo svých dosavadních lidskoprávních aktivit, nyní opět i z pohledu vykonávání judikatury Evropského soudu pro lidská práva Českou republikou.

Medailonek nového kolegy
Jiří momentálně od srpna vede, doslova nese na svých bedrech jako jediný český právník, českojazyčnou část  naší právní pomoci v rámci Poradenského centra ČHV, kde poskytujeme generální právní pomoc nejpotřebnějším v rámci odborného sociálního poradenství. Díky kolegyni právničce z Ukrajiny poskytujeme i základní pomoc v azylových  a souvisejících otázkách v několika dalších jazycích rodilými mluvčími, tedy bez nutnosti tlumočníků. Jiří u nás Působí ale též napříč organizací ve více projektech a oblastech, například se podílí na projektu monitoringu vězeňství a je i členem samotného týmu mapovacích návštěv věznic. Jiří je externím doktorandem Katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečení PF UK, je občasným právním publicistou, od r. 2018 členem a od 2021 místopředsedou Poradního orgánu veřejného ochránce práv pro oblast ochrany práv osob se zdravotním postižením, dle stejnojmenné úmluvy OSN. Je také expertem projektu transformace přímo řízených organizací Ministerstva práce a sociálních věcí. Pod různými nevládkami odučil řadu akreditovaných kurzů a brzy jeho nové kurzy najdete u organizace Centrum podpory transformace. V tématech osvěty kolem postižení a obecně lidských práv, se Jiří angažuje cca od roku 2007. Jiří v minulosti působil například jako právník oddělení podpory práv pacientů Sekce legislativy a práva   Ministerstva zdravotnictví kam přestoupil cíleně v roce 2020, když jako tehdy právník sociální služby viděl jak mnohé organizace epidemickou sitąuaci nezvládají. V této státní službě působil, mimo jiné, jako tajemník pracovní skupiny pro zdravotně-sociální pomezí Pacientské rady ministra, nebo též zastupoval resort na jednáních Rady vlády pro lidská práva. Před ministerskou misí působil 2,5 roku v organizaci specializující se na zastupování klientů ve svéprávnostních soudních řízeních, předtím, ještě za studia práv, působil v korporátní sféře, prošel stáží výuky práva na gymnáziích, stáží na Městském soudu v Praze, či stáží v Kanceláři ombudsmana pro zdraví. Ostatně, oblast zdravotnického práva je mu i díky tomu a ministerské zkušenosti velmi blízká a hodlá se otázce kultivace českého zdravotnického systému, konkrétně posilování pacientových práv a s tím nezbytně spojenému odstraňování pacientových povinností, v ČHV intenzivně věnovat.

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky

Zemřela ikona romského aktivismu

Zemřela ikona romského aktivismu

V pátek 9. 12. zemřel nečekaně ve věku 76 let umělecký kameník, romský aktivista a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu...