Světové ekonomické fórum ovšem nedávno zveřejnilo index rovnosti žen a mužů ve 144 zemích světa. Česká republika v něm klesla až na 77. místo. Za deset let, během kterých tato zpráva vychází, stoupl index České republiky z 0,67 v roce 2006 na 0,69 v loňském roce. Z hlediska měřitelných dat patříme v genderové rovnosti až do druhé půlky pelotonu. Jak je to možné a co nás v této oblasti tolik sráží oproti jiným zemím?
Nad tím se zamýšlí svým komentářem Petr Bittner a současně upozorňuje, že před nedávnem odstartovala vládní kampaň s názvem To je rovnost!, která může být jednou z cest, jak otevřít veřejnou diskusi na téma postavení žen a mužů v české společnost způsobem, který nebude podstatnou část společnosti odrazovat svou bojovnou rétorikou. Má-li se totiž situace českých žen zlepšit, musí se o to dle autora článku zasloužit celá společnost ve vzájemném dialogu.
Kampaň To je rovnost! cílí jednak na svědky a svědkyně domácího násilí a jednak na rodiče a nastávající rodiče, kteří řeší otázku sladění práce a rodiny. Kampaň se pokouší zvyšovat v tomto smyslu osvětu způsobem, který odděluje téma rovnosti žen a mužů od některých jeho negativních nálepek. Bez konfrontačního tónu se kampaň snaží ukázat problémy, které Češi a Češky řeší na denním pořádku: Jak zvládat domácnost i zaměstnání současně? Máme se střídat na rodičovské? Jak k tomu přistoupí zaměstnavatel? Jak poznám, že kolegyně zažívá domácí násilí? A jak jí můžu pomoct?
Dialogy, které může vést každý z nás, se vešly i do animovaných spotů. Spoty věnované domácímu násilí vysílá po celý březen Česká televize coby mediální partner kampaně. Slaďovací spoty pak budou k vidění od dubna na TV Nova.
Více na http://www.hatefree.cz/blo/clanky/2052-to-je-rovnost
0 komentářů