Český Helsinský Výbor se připojuje k apelu na Poslaneckou Sněmovnu Parlamentu České republiky a vyzývá poslance a poslankyně Poslanecké sněmovny, aby PODPOŘILI pozměňovací návrh “konsolidačního balíčku”, který má za cíl snížení sazby DPH u menstruačních pomůcek. Tím by poslanci a poslankyně prokázali svou podporu základním právům a zdraví žen a dívek v České republice.
Praha, 26. září 2023 – Český Helsinský Výbor (ČHV) se připojuje k apelu, který vyslala Česká ženská lobby. Ta vyzvala poslance a poslankyně k zařazení menstruačních pomůcek do snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH).
Česká republika uplatňuje jednu z nejvyšších sazeb DPH na tyto potřeby v EU, a to spolu s například Maďarskem. Přitom Evropská unie umožňuje od roku 2007 u menstruačních potřeb snížit daň na minimální přípustnou hodnotu 5 %. Snížené sazby DPH uplatňují např. Irsko 0 %, Velká Británie 5 %, Německo 7 % a Slovensko 10 %.
Poslanecká sněmovna momentálně projednává konsolidační balíček, v němž jsou menstruační potřeby stále zahrnuty v základní sazbě DPH ve výši 21 %. Pozměňovací návrh poslankyň Ivany Mádlové, Aleny Schillerové a Renaty Oulehlové se snaží menstruační vložky, tampony, menstruační kalhotky a menstruační kalíšky přesunout do snížené 12% sazby DPH. Český Helsinský Výbor tuto snahu vítá a plně podporuje.
Zařazení menstruačních potřeb do snížené sazby DPH je zásadní krok směrem k řešení problematiky menstruační chudoby, která stále postihuje české ženy a dívky. Tím, že by se sazba DPH na menstruační pomůcky snížila na 12 %, by se zlepšila dostupnost těchto nezbytných hygienických produktů pro širokou veřejnost. Iniciativa má za cíl bojovat proti menstruační chudobě a zajistit dostupnost hygienických potřeb pro všechny ženy a dívky v České republice.
Podle dostupných dat, postihuje menstruační chudoba ovlivňující kvalitu života, zdraví a vzdělání 1 z 10 dívek v Evropě.
„Vložky nejsou luxusní zboží, a to by mělo být reflektováno i ve zdanění. Je nezbytné, aby menstruační potřeby byly cenově dostupné pro všechny, bez ohledu na jejich socioekonomický status. Je důležité si uvědomit, jaké dopady má menstruační chudoba na psychické i fyzické zdraví a vzdělání dívek a žen. Snížení DPH na menstruační pomůcky je krokem správným směrem k odstranění této nespravedlnosti a zlepšení života mnoha našich občanek.“
Sděluje k tématu Ágnes Bučinská Němečková, vedoucí poradenského centra a lidskoprávních projektů
Kontakt pro média: Ágnes Bučinská Němečková, vedoucí poradenského centra a lidskoprávních projektů, email: nemeckova@helcom.cz, tel: 770 127 828
0 komentářů