flexile-white-logo

SPUSTILI JSME SBÍRKU NA PODPORU PROJEKTU NA OCHRANU PRÁV DĚTÍ V NEMOCNICÍCH

Nadační fond pomoci, který provozuje sbírkový portál Znesnáze 21, vyhlásil sbírku na podporu projektu Českého helsinského výboru. Velmi si této podpory vážíme. Vážíme si také podpory a důvěry ambasadorky projektu herečky Marie Doležalové. 

Zasazujeme se o plné uznání práva nezletilých pacientů na nepřetržitou přítomnost svých zákonných zástupců v nemocnici. Toto základní lidské právo je zřetelně zapsáno v naší státní legislativě.

Pod hlavičkou Českého helsinského výboru na tématu práva dětí v nemocnici pracuje Ágnes Bučinská Němečková. Problematice se věnuje od roku 2017, má zkušenosti s komunikací s nemocnicemi a s konzultacemi s rodiči, kteří jsou v zoufalé situaci, protože jim není umožněno být se svým dítětem v nemocnici nebo při ošetření.

Za peníze získané ve sbírce budeme pracovat na těchto aktivitách:

  • Spolupráce místo souboje – Pomůžeme nemocnicím s nastavením partnerského přístupu k rodičům. Výzkumy i data ukazují, že neoddělování rodičů od dětí v nemocnici je prospěšné a urychluje jejich léčení. Zdravotníci a rodiče mají být partneři, jde jim o společnou věc a tou je zdraví dítěte.
  • Důležité informace na jednom místě – Vytvoříme informativní příručku a web, které rodiče a jiné pečující osoby snadno a srozumitelně provedou jejich právy při hospitalizaci nebo ošetření dítěte. Ukážeme, jak zvládnout náročné situace, jak komunikovat a jak všechno co nejlépe zvládnout.
  • Odborná podpora pro krizové situace – Na některé situace se nedá připravit předem. Máme zkušenosti a umíme poradit, co je v mezích zákona a co už je nepřijatelné překročení zákonného rámce. Dáme je k dispozici všem, kteří je potřebují. Pokud všechny snahy o komunikaci selžou, dokážeme v krajním případě poradit i s podáním stížnosti na zdravotnické zařízení a provedeme Vás tím procesem až do konce.
  • Změny v zákonech a kontrola – Práce na legislativních změnách je pomalá a musí být systematická. Vaši finanční podporu využijeme k soustavnému tlaku na změny a na zavedení funkčních kontrolních procesů v nemocnicích. Dosáhneme toho, aby dodržování práv dětí bylo u nás běžným standardem jako v jiných západních zemích.

V naší činnosti nás podporují: 

Lucie Koutná, influencerka @lifemomlucy, maminka se zkušeností

“Chtěla bych podpořit tento projekt, protože jsem si sama prošla velmi náročnou situací při hospitalizaci 7-leté dcery. Zažila jsem, jaké to je, když dochází k systémovému porušování práv dítěte – bylo mi bráněno v přístupu k dceři.

Byly to velmi náročné a bolestivé chvíle, když mi dceru po příjezdu na pohotovost hospitalizovali a poslali mě domů pro její věci. Po návratu do nemocnice mě k ní personál odmítl pustit s odůvodněním, že rodiče k dětem nesmějí. Byla jsem bezradná.

Volala jsem proto Ágnes Němečkové, ta mě uklidnila a poradila mi, jak postupovat. Fakt netuším, jak by to celé dopadlo. Na konci příběhu mě vyvádí policie a vyhrožuje zákazem vstupu do nemocnice. I když jsem díky poradenství od Ágnes věděla jak postupovat dál, rozhodla jsem se strážníkům aktivně nijak nebránit a poslouchat příkazy, protože dcera vše sledovala z druhého konce chodby, kde za dveřmi stála v doprovodu tří sester a byla velmi vyděšená. Ke mně nesměla. Mohla mi zamávat jen z chodby. Bylo to neskutečné.

Druhý den ale překvapivě najednou všichni rodiče mohli k dětem. Papír s informací o zákazu vstupu rodičů k dětem ze dveří zmizel! Díky informacím od Ágnes mám vše nahrané, mám tedy důkaz, kde je slyšet, jak mi sestry i policie vyhrožují, ač jsem byla naprosto klidná a nebyl žádný relevantní důvod mne k dceři nepustit.

To vše pouze proto, že jsem se chtěla rozloučit s dcerou a dát jí věci, obejmout ji…

Na jednání nemocnice i strážníků jsem podala stížnost a případ se táhne už několik let Je v něm vidět mnoho pochybení a nepravd jak ze strany městské policie, tak i nemocnice.

Nehodlám se vzdát, protože tohle se dít nesmí!

Nejde ani tak o mne a moje pocity, ale o pocity a potřeby dětí, které jsou v nemocnici najednou samotné v cizím prostředí, bez podpory někoho, kdo je jim blízký a umí je utěšit a uklidnit.”

Ambasadorka projektu herečka Marie Doležalová:

“To, co dělá Ágnes Bučinská Němečková s Českým helsinským výborem pro děti a jejich rodiče, mi dává dlouhodobě velký smysl. Lékaři jsou tu od toho, aby léčili těla. Dělají to dobře a člověk se nechce ocitnout v situaci, kdy mají v rukou zdraví nebo život jeho dítěte, ale někdy se to bohužel stane. V tu chvíli jsme tu od toho my, rodiče, abychom mysleli také na duši našeho dítěte, protože děti jsou malé a nedokážou ještě nahlédnout, že to co dělají lékaři, je jim prospěšné. I obyčejné nebo banální zákroky a postupy můžou být pro naše děti traumatizující, protože trauma nespočívá ve velikosti situace, ale v pocitu dítěte, že tomu nerozumí, a že u něj není jeho pečující osoba. Podporuji Ágnes a tuto sbírku celým svým srdcem, penězi, i svým ambasadorstvím, Protože každé dítě, kterému pomůžeme být v těžkých chvílích v nemocnici se svými rodiči, od nás dostává dar, který nejde vyčíslit. Dar důvěry v náš svět, dar dětského srdce, které prožilo těžké věci, ale nebylo u toho samo.“

 

„Pokud můžete pomoci, udělejte to prosím, protože neexistuje žádná malá částka, ani žádné malé sdílení, každá malá pomoc se sečte a dohromady podpoříme ty, co to nejvíc potřebují. Jako máma myslím často na jiné mámy, které mají nemocné děti, musí být v nemocnici, a nedokážu si představit, jaké je to pro ně může být. Podpořit tuto sbírku může být jedním ze způsobů, jak jim na dálku ukázat naši sounáležitost a podporu.”

Tereza Salte, influencerka @terezainoslo, maminka se zkušeností

Projekt, kterému z celého srdce důvěřují a podpořím ho, jak jen bude v mých silách. S naším rok a půl letým Matheem jsem zažila, jaké to je být na straně rodiče, který si musí vybojovat přítomnost u svého hospitalizovaného dítěte a přeju si, aby už to nikdy žádné dítě, ani rodič nemusel zažít.

Pojďte prostřednictvím této sbírky bojovat za práva dětí s námi. Děkujeme za Vaši důvěru.

 

Přispět do sbírky můžete zde.

Děkujeme za podporu:

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.