flexile-white-logo

Tisková zpráva: Stanovisko ČHV k dalšímu vývoji případu ruského studenta Igora Ševcova

Český helsinský výbor vývoj situace kolem Igora Ševcova považuje za skandální. Praktiky, kdy se v zákulisí neprůhledně rozhoduje o životech lidí, kteří u nás hledají lepší podmínky k životu, zejména občanskou svobodu a zaručená lidská práva, jsou nepřijatelné.

Igor Ševcov, jehož případ Český helsinský výbor od počátku sleduje, pro svou obhajobu lidských práv narazil na potíže ve své rodné zemi. Přišel studovat do České republiky a usídlil se tu s důvěrou v její demokratický systém, který by respektoval jeho politické přesvědčení a jeho občanské aktivity. Dostal se však do mlýnice, spuštěné útokem na dům ministra Martina Stropnického. Byl obviněn z tohoto útoku. Protože byl tři měsíce ve vazbě, přestože je výborným studentem, přišel o studentské vízum.

Žalobkyně při soudním řízení s Igorem Ševcovem ohledně útoků na dům stáhla obžalobu a soud v dubnu 2016 konstatoval, že nemá žádný přímý důkaz o jeho vině. Tvrzení policie, že Ševcovův pobyt je proti zájmům České republiky, není podložen argumenty. Vyhoštění na základě toho, že byl účastný při sprejování nápisů na věznici v Praze Ruzyni, je vyhoštění za občanskou aktivitu. Nejde o čin, který by omlouval odebrání pracovního víza. Vše nasvědčuje tomu, že má být přinucen k opuštění Česka. V Rusku mu hrozí šikana a možná i vězení od autoritativního režimu, který plně nerespektuje občanské svobody a lidská práva. Navíc by šlo o porušení mezinárodního práva, protože dne 20. 7. 2017 ve 14.00 hod. jej čeká jednání u Vrchního soudu v Praze.

Česká republika se stává zemí, která nejen že nechrání aktivisty před pronásledováním ve vlastních zemích, ale porušuje i mezinárodní právo ve vztahu k nim. Jako by nestačila ostuda, když byl v roce 2013 „omylem“, avšak zjevně protiústavně vydán na pokyn tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka do Ruska Alexej Trubarov, který měl u nás podanou žádost o asyl. V Rusku byl tento občan uvězněn. Je nepřijatelné, že státní orgány pokračují v těchto praktikách dál.

Ministr vnitra Milan Chovanec by měl vystoupit a jasně deklarovat, že takovéto jednání je z hlediska demokratických principů nepřípustné. Měl by volat k odpovědnosti policejní představitele, kteří takové nedemokratické jednání způsobili.

  • za Český helsinský výbor
  • Táňa Fischerová, předsedkyně ČHV

Tisková zpráva je ke stažení ve formátu PDF zde.

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky