flexile-white-logo

Výbor proti mučení – zápis ze zasedání

„Dne 30. listopadu 2022 se na Úřadu vlády konalo zasedání Výboru proti mučení a jinému nelidskému, krutému, ponižujícímu zacházení a trestání („Výbor proti mučení“) při Radě vlády pro lidská práva.

 

 Jednání se zúčastnil i Český helsinský výbor (ČHV) prostřednictvím našeho právníka Jiřího Černého. Z četného seznamu projednaných bodů ve stručnosti vyzdvihněme, že na základě námi iniciovaného návrhu za podpory dalších členů, vznikl úzký expertní tým členů Výboru a dalších odborníků na téma pátého bodu programu.Tím byla složitá problematika porušování práv pacientů při nedobrovolných hospitalizacích a s tím související témata jako nedostatky při práci soudů a procesních opatrovníků při  soudním schvalování nedobrovolné hospitalizace posuzovaného. Členy týmu jsou vedle ČHV například Liga lidských práv, pracovníci Úřadu vlády, či Kanceláře veřejného ochránce práv.

 

V rámci této pracovní skupiny je tak připravován podnět Výboru proti mučení k nedobrovolným hospitalizacím, který bude následně předložen tomuto Výboru k připomínkám a poté schválen.

 

ČHV se bude problematikou intenzivně zabývat i díky novému personálnímu posílení, neboť v našich řadách máme jak zmíněného Jiřího Černého, který se řadu let specializuje mimo jiné na oblast práv pacientů a kultivace zdravotnického sektoru, tak Ágnes Němečkovou, která se intenzivně věnuje právům rodičů a dětí ve zdravotnictví a na toto téma vede projekt ČHV.

 

Podrobnější informaci o předmětném jednání Výboru proti mučení, včetně přiloženého zápisu, naleznete v informaci Úřadu vlády zde:  https://1url.cz/KrZrj 

 

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky