flexile-white-logo

Zemřela ikona romského aktivismu

V pátek 9. 12. zemřel nečekaně ve věku 76 let umělecký kameník, romský aktivista a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička. Byl jedním z prvních občanů, kteří vystoupili proti provozu vepřínu na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy a Sinty v Letech u Písku a rozhodně byl také tím nejvytrvalejším – od roku 1997 přes dvě desetiletí usiloval o zpietnění tohoto místa. Čeněk Růžička byl tradičním Romem, zastupujícím původní české Romy žijící zde přes šest set let. V Letech byla vězněná jeho matka se svým druhem a malou dceruškou, o které tam přišla, v Osvětimi pak o celý zbytek své velkorodiny. Podobný osud sdílel i Čendův otec, povoláním koňský handlíř, který Osvětim a další tábory přežil. Své neúnavné aktivity rozvíjel Čenda ve více směrech – spoluzaložil spolek obětí a pozůstalých romského holocaustu, podílel se na výstavě Zaniklý svět českých Romů a Sintů, kterou prezentovala Národní galerie ve Veletržním paláci. V její venkovní putovní verzi ji také doprovázel jako průvodce. Jako spoluautor spolu vytesal z kamene pomník romským obětem nacismu na hřbitově v Mirovicích u Písku, kde byla zakopaná první polovina zavražděných z letského tábora. Sám vyrobil také pamětní desky se jmény obětí, které jsou upevněny na zdech hřbitova. Čeněk Růžička pravidelně po desetiletí spolupořádal a poté i sám jako hlavní organizátor se svou rodinou pořádal každoroční tryzny v Letech. Svou soustavností se stal postupem času partnerem české vlády ve věci uspořádaní se s romským holocaustem a výrazně přispěl k tomu, že boj proti zneucťování památky romských obětí holocaustu provozováním vepřína na místě koncentračního tábora byl úspěšně doveden do konce. Podílel se výrazně i na dlouholetém rozhodování v rámci vládní komice o tom, jakou podobu bude mít nově vybudovaný památník. Dožil se loni i toho, že vlastní rukou začal pomocí krumpáče bourat vepřín při oficiálním zahájení jeho demolice.

Zemřel v předvečer výročí jejího vzniku a Dne lidských práv, 9. prosince 2022. Deklarace lidských práv začíná slovy: Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Na obnově lidské důstojnosti obětí romského holocaustu má Čeněk Růžička velikou, nezměřitelnou zásluhu. Jménem Českého helsinského výboru mu zde chceme vyjádřit hlubokou vděčnost – a upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům. Jaký by Čeněk jako člověk? K nám, mladším aktivistům přátelský, s přirozenou autoritou, kterou u každého rychle získal. Současně chránil, vysvětloval a prosazoval tradiční hodnoty své skupiny původních českých Romů. Čeněk Růžička se narodil 28. října 1946, na výroční vzniku Československé republiky a dva roky před vznikem Všeobecné deklarace lidských práv. Zemřel v předvečer výročí jejího vzniku a Dne lidských práv. Deklarace lidských práv začíná slovy: Všichni lidé se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. Na obnově lidské důstojnosti obětí romského holocaustu má Čeněk Růžička velikou, nezměřitelnou zásluhu. Jménem Českého helsinského výboru mu zde chceme vyjádřit hlubokou vděčnost – a upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům.

Pohřeb Čeňka Růžičky proběhl v sobotu 17. prosince a Český helsinský výbor zde zastupoval Mikuláš Vymětal.

Za Český helsinský výbor Mikuláš Vymětal

 

komentáře

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

podobné příspěvky

Zemřel Karel Schwarzenberg

Zemřel Karel Schwarzenberg

Český helsinský výbor vyjadřuje hlubokou lítost nad úmrtím knížete Karla Schwarzenberga a upřímnou soustrast jeho rodině. Odešel velký...