flexile-white-logo

Zemřel Karel Schwarzenberg

Český helsinský výbor vyjadřuje hlubokou lítost nad úmrtím knížete Karla Schwarzenberga a upřímnou soustrast jeho rodině.

Odešel velký muž, Evropan, který se zasloužil o rozvoj právního státu a demokracie nejen v naší zemi. Jeho postoje, ochrana a podpora disentu, snaha o ukotvení v Evropě, ochrana menšin a vůbec všech, kteří to potřebují, slabších, žen a ostrakizovaných, si zaslouží úctu a ocenění, kterého se mu právem dostalo.

V roce 1984 byl zvolen předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva a tuto funkci vykonával do roku 1990. V roce 1989 v této souvislosti převzal Cenu lidských práv Rady Evropy. V letošním roce u příležitosti 28. října mu bylo uděleno nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva,  za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky.

Nikdy nepřestal být vlídným, laskavým a pokorným. Připraven sloužit. Je to prosté a stejně tak vzácné. Zůstane vzorem pro všechny z nás.

Za Český helsinský výbor: Václav Vlk, Miroslav Krutina, Dana Syslová, Mikuláš Vymětal, Lilia Khousnoutdinová, Jan Beer a Václav Trojan

Úvodní fotografie převzata z http://www.karelschwarzenberg.cz/

 

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky

Zemřela ikona romského aktivismu

Zemřela ikona romského aktivismu

V pátek 9. 12. zemřel nečekaně ve věku 76 let umělecký kameník, romský aktivista a předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu...