flexile-white-logo

Průlomový rozsudek: Škola diskriminovala romské předškoláky, když je odmítla přijmout do první třídy

Základní škola Pěší v Ostravě-Muglinově podle rozsudku okresního soudu v Ostravě diskriminovala dva romské předškoláky, když je odmítla při zápisu v roce 2014 přijmout do první třídy. Podle soudu se tím škola snažila neoprávněně regulovat počet romských dětí ve třídě. Soudce Jiří Šopek zamítl požadavek na finanční odškodnění 50.000 korun pro každé dítě. Škola se musí nynějším třeťákům do 30 dnů písemně omluvit.

„Je to průlomový rozsudek. Poprvé v České republice už okresní soud uznal diskriminaci romských dětí v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a dokonce soudce ve svém odůvodnění rozsudku, konstatoval, že diskriminace romských dětí již při zápisu vede k vytváření segregovaných škol,“ okomentovala výsledek soudu pro server Romea.cz Magdalena Karvayová, BA, organizátorka romských komunit ve věci rovného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání z týmu Awen Amenca.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/prelomovy-rozsudek-skola-diskriminovala-romske-predskolaky-kdyz-je-odmitla-prijmout-do-prvni-tridy

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky