Nejspíš kdokoliv, kdo se kdy ocitnul na sociálních sítích, na ně narazil – internetoví trollové. Britský deník The Guardian se vydal prozkoumat, kdo jsou lidé, kteří běžně ostatním na internetu vyhrožují, zastávají rasistické či xenofobní postoje, vyzývají k násilí či jej schvalují, jsou agresivní a sprostí. A vydal se je prozkoumat ve formátu, v němž tento tradiční britský deník vstupuje do nových žurnalistických vod.
Dvacetiminutový „multiportrét“ představuje deset lidí z Británie, Norska, Spojených států, Ruska či Libanonu (přesněji Syřana žijícího v libanonském exilu). Jsou různého pohlaví, socioekonomického postavení i vzdělání; co však tyto „internetové válečníky“ spojuje je to, že svým projevem „testují hranice svobodu projevu“, jak to Guardian shrnuje.
Dokumentaristé s portrétovanými nepolemizují, nicméně na detailech z jejich životů ukazují paradoxní vztah mezi postoji, které šíří on-line, a jejich reálnými životy. Brit Robert veřejně vyzývá k zabíjení syrských uprchlíků, za ženu má však cizinku. Stejně tak Norka Sina, jejíž manžel je imigrant; detaily se nedovíme, ale v jeden moment mu říká: „Jsi imigrant, ale nejsi terorista.“ Američan Pete útočí na přistěhovalce z Latinské Ameriky, protože „nerespektují naši vlajku“, a má u toho oblečené tepláky a tričko se vzorem této vlajky.
Jejich společnou vlastností je i nedůvěra k vládám, tradičním médiím, u některých také naznačená osamělost a sociální izolace či ekonomické potíže. Krátký film nicméně končí mírně optimisticky, sebereflexí jednoho ze zpovídaných. Nor Kjell před lety tweetoval o tom, že byla chyba ukončit kolonizaci neevropských zemí, protože jedině tak je možné muslimy zcivilizovat, nicméně dnes přiznává, že s muslimem pracuje a že je to fajn člověk.
„Mám teď práci, takže imigraci už tolik neřeším,“ říká Kjell. „Nejtvrdší kritici imigrace obvykle žádné imigranty neznají. Když nějaké poznáte, pochopíte, že to vlastně není problém. Kdybych se v diskusním fóru potkal se svým dřívějším já, určitě bych se s ním pohádal.“
0 komentářů