Rok 2023 bude do historie ČR zapsán jako rok ztrát významných osobností. V letošním roce jich již odešlo několik, z řad těch kdo se významně podílely na tvorbě naší novodobé historie.
Ve velmi krátké době nás opustily Dana Němcová a Petruška Šustrová, signatářky Charty 77, aktivní členky, mluvčí a spoluzakladatelky, které stály u zrodu toho, co neoddiskutovatelně formovalo současnou dobu. Obě Dámy byly taktéž členky Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Silné a statečné ženy, které nedobrovolně trávily čas v komunistickém vězení, aby byly umlčeny. Nepovedlo se. Komunistická strana vynaložila mnoho úsilí, aby nejen tyto dvě ženy zastrašila a
odradila od jejich činnosti. Marně.
Velký dík a úcta patří nejen jim, ale také jejich rodinám, které bezpochyb trpěly odloučením a strachem o své blízké. Český helsinský výbor při svém zrodu spojoval mnoho lidí aktivně působících okolo Charty 77 a VONS (Na jehož činnost svým vznikem přímo navazoval). Myšlenky a poselství těchto dvou významných organizací v něm žijí dodnes. Cítíme se proto s těmito statečnými ženami zvláštně vnitřně propojeni a myslíme na ně i v tuto chvíli, kdy opustily náš pozemský svět. Jsme přesvědčeni, že je nešťastné, že naše společnost tak rychle zapomíná, že pro ni nejsou nosným tématem připomínky nesvobody a útlaku, který zažívali lidé, jenž našli odvahu a podepsali CHARTU 77, podporovali samizdat a činnost disentu.
Během doby vlády Komunistického režimu byli mnozí lidé pronásledováni a utlačováni kvůli svému politickému přesvědčení. Existovali političtí vězni, kteří byli uvězněni pouze kvůli svým názorům a aktivitám proti komunistickému režimu. Mnozí z těchto vězňů byli vystaveni nelidským podmínkám a mučení.
Dana Němcová byla významnou disidentkou a bojovníci za lidská práva. Byla mučena a vězněna kvůli svým aktivitám proti totalitě.
Petruška Šustrová byla básnířkou a spisovatelkou, která se také postavila proti režimu a byla perzekuována, též byla vězněna a pronásledována.
Je důležité si uvědomit, že tyto události a osobnosti jsou součástí naší historie. Je naší povinností si je připomínat a udržovat paměť o obětech komunistického režimu, aby se takové hrůzy již nikdy neopakovaly. Zapomínání na tyto události znamená, že ztrácíme možnost učení se z minulosti a ohrožujeme naši schopnost chránit a prosazovat svobodu a lidská práva.
Je tedy důležité, abychom se jako společnost zamysleli nad těmito událostmi a nezapomínali na oběti komunistického režimu. Musíme udržovat paměť a povzbuzovat otevřenou diskusi o minulosti, abychom mohli budovat lepší a svobodnější společnost pro budoucí generace.
Za Český helsinský výbor vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám, blízkým a přátelům, ale i celé České společnosti. Protože s odchodem těchto významných žen, odešla i část naší historie, která by měla navždy zůstat živá a měla by být připomínána proto, abychom nebyli nuceni naši historii opakovat.
Zástupci ČHV se obou důstojných pietních akcí zúčastnili, aby vyjádřili rodinám a pozůstalým účast.
0 komentářů