flexile-white-logo

O důležité novince v oblasti ochrany práv nezletilych pacientů jsme informovali v České televizi

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden představilo novou metodiku vyjasňující často řešené otázky z oblasti práv nezletilých pacientů. Již dlouho se v praxi ukazuje, že výklad § 28 zákona o zdravotních službách číslo č. 372/2011 Sb.není jednotný. Dochází tak k tomu, že rodiče jedoucí s dítětem do nemocnice netuší, zda budou moci v konkrétní nemocnici s dítětem zůstat a nebo budou personálem odmítáni, z důvodu specifického výkladu práv dítěte v konkrétní nemocnici. Metodika sice nepřináší žádné průlomové novinky, avšak naprosto zřetelně sjednocuje pohled na to, jaká práva děti a rodiče mají.

Touto tématikou se dlouhodobě zabývá Ágnes Němečková, která v této oblasti poskytuje nejen podporu rodičům a dětem přímo v nemocnicích, ale podílí se jako členka Výboru pro práva dítěte na Úřadu vlády a členka pracovní skupiny pro práva hospitalizovaných dětí / při zmocněnkyni pro lidská práva/ na systémové změně v této oblasti.

Za Český helsinský výbor vznik metodiky vítáme a její implementaci v jednotlivých nemocnicích budeme aktivně podporovat.

K tématu Ágnes Němečková promluvila i v reportáži České televize.

Metodiku ke stažení naleznete zde:

komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

podobné příspěvky